Kašeľ u detí – praktické tipy

Kašeľ u detí – praktické tipy

Kašeľ je fyziologický obranný reflex, ktorý má jednak očistnú funkciu (pomáha odstrániť sekrét či cudzie telesá z dýchacích ciest) a ďalej má aj funkciu ochrannú - chráni dýchacie cesty pred potenciálnymi zdrojmi dráždenia či obštrukcie.

Akútny kašeľ u detí býva najčastejším prejavom vírusovej infekcie horných dýchacích ciest. Väčšinou je spojený s nádchou a mierne zvýšenou teplotou. Priebeh ochorenia je vo väčšine prípadov nekomplikovaný a liečba antibiotikami nie je nutná. Infekcia ustúpi zvyčajne v priebehu 1 - 2 týždňov. Kašeľ býva na začiatku väčšinou suchý, dráždivý, obťažujúci hlavne v noci, následne môže prejsť do tzv. vlhkého kašľa s vykašliavaním hlienu.

Na utlmenie suchého kašľa, ktorý zvyčajne pacienta i jeho okolie vysiľuje sa podávajú lieky, tzv. antitusiká. V prípade obťažujúceho nočného kašľa, ktorý budí zo spánku, môže pomôcť zvýšenie polohy hlavy pri spaní, podloženie ďalším vankúšom. V miestnosti, kde sa spí, je dôležité pravidelne vetrať a tiež zvlhčovať vzduch. K zmierneniu obťažujúcich príznakov môže pomôcť tiež tzv. Priessnitzov obklad na krk, ale bez igelitu. U starších detí je možné aplikovať inhaláciu.

Pri záchvate kašľa môže tiež pomôcť lyžička medu. Med má preukázateľný účinok proti kašľu. Deťom mladším ako jeden rok sa však podávanie medu neodporúča. Veľmi dôležité je udržiavať správnu hydratáciu dieťaťa. Hlavne u menších detí, ktoré ešte nevedia správne fúkať do vreckovky a dobre si odkašľať, sa môže vyskytnúť nechutenstvo a odmietanie jedla a tekutín a tým sa zvyšuje riziko dehydratácie. Malému pacientovi je vhodné podávať tekutiny častejšie a po malých dávkach. V rámci stravovania podávame skôr ľahšie jedlá a polievky, a to v menších porciách a častejšie.

Dôležité je tiež dbať na priechodnosť nosa dieťaťa, v prípade malých detí, ktoré sa ešte nevedia vyfúkať do vreckovky, sa odporúča použiť odsávačku.

O potrebe liečby antibiotikami by mal rozhodnúť ošetrujúci lekár, zvyknú sa podávať v prípade bakteriálnej infekcie.

Pri liečbe kašľa u detí je nutné sledovať charakter kašľa (suchý, štekavý, vlhký), celkový stav dieťaťa, sprievodné príznaky – teplota, nádcha, alergické prejavy. Ďalej aj to, ako sa kašeľ vyvíja, či sa nezhoršuje a v ktorom období dňa sa objavuje. Pri vlhkom kašli s nadmerným zahlienením sa odporúčajú lieky, ktoré riedia hlien a napomáhajú vykašliavaniu (mukolytiká a expektoranciá). Kašeľ väčšinou ustúpi spoločne s ďalšími príznakmi ochorenia do jedného či dvoch týždňov. Ak sa ochorenie nezlepšuje alebo dochádza k zhoršeniu stavu dieťaťa, je vždy vhodné vyhľadať lekára, ktorý dieťa vyšetrí.

Ak ide o kašeľ chronický, je vždy potrebné liečiť základné ochorenie, ktoré kašeľ vyvoláva a dodržiavať režimové opatrenia odporúčané lekárom.

oddelovac