Suchý dráždivý kašeľ
Suchý dráždivý kašeľ je tzv. neproduktívny kašeľ, pri ktorom nie je vykašliavaný hlien. Zvykne byť obťažujúci, pacienta vyčerpáva, obmedzuje jeho aktivity a bežné fungovanie, narušuje spánok. Môže sa zhoršovať v suchom a teplom prostredí. U dospelých môže mať viacero príčin, od infekcií dýchacích ciest po alergie, astmu či srdcové ťažkosti. Najčastejšou príčinou suchého dráždivého kašľa sú infekcie dýchacích ciest. Suchý dráždivý kašeľ je obvykle jedným z príznakov vírusovej infekcie, ktorá býva sprevádzaná tiež celkovými príznakmi, ako sú únava, zvýšená teplota až horúčka.
Pri zisťovaní príčiny sa pátra po okolnostiach vzniku, dĺžke trvania kašľa, či kašeľ prichádza v záchvatoch alebo má trvalý charakter, či sa objavuje prevažne v noci, nadránom alebo počas dňa, či sa nevyskytuje iba sezónne (čo môže nasvedčovať alergii). Tiež sa pátra po možnom vzťahu k zamestnaniu pacienta či k liekom, ktoré pravidelne užíva (napr. lieky na vysoký krvný tlak). Intenzívny akútny kašeľ môže byť tiež spôsobený vdýchnutím cudzieho telesa či kontaktom s alergénom.
Na liečbu suchého dráždivého kašľa pri nachladnutí či iných infekciách sa používajú lieky utlmujúce kašľový reflex, tzv. antitusiká. Do tejto skupiny patrí tiež liek Stoptussin. Obsahuje kombináciu dvoch účinných látok – butamirátu, ktorý tíši dráždivý kašeľ a guajfenezínu, ktorý napomáha vykašliavaniu.