Suchý dráždivý kašeľ

Suchý dráždivý kašeľ

Suchý dráždivý kašeľ je tzv. neproduktívny kašeľ, pri ktorom nie je vykašliavaný hlien. Zvykne byť nesmierne obťažujúci, pacienta vyčerpáva, obmedzuje jeho aktivity a bežné fungovanie, narušuje spánok. Môže sa zhoršovať v suchom a teplom prostredí. U dospelých môže mať viacero príčin, od infekcií dýchacích ciest po alergie, astmu či srdcové ťažkosti. Najčastejšou príčinou suchého dráždivého kašľa sú zápaly horných dýchacích ciest. Suchý dráždivý kašeľ je obvykle jedným z príznakov vírusovej infekcie, ktorá býva sprevádzaná tiež celkovými príznakmi, ako sú únava, zvýšená teplota až horúčka.

Pri zisťovaní príčiny sa pátra po okolnostiach vzniku, dĺžke trvania kašľa, či kašeľ prichádza v záchvatoch alebo má trvalý charakter, či sa objavuje prevažne v noci, nadránom alebo počas dňa, či sa nevyskytuje iba sezónne (čo môže nasvedčovať alergii). Tiež sa pátra po možnom vzťahu k zamestnaniu pacienta či k liekom, ktoré pravidelne užíva (napr. lieky na vysoký krvný tlak). Intenzívny akútny kašeľ môže byť tiež spôsobený vdýchnutím cudzieho telesa či kontaktom s alergénom.

Na liečbu suchého dráždivého kašľa pri nachladnutí či infekciách dýchacích ciest sa používajú lieky utlmujúce kašľový reflex, tzv. antitusiká. Do tejto skupiny patrí tiež liek Stoptussin. Obsahuje jedinečnú kombináciu dvoch účinných látok – butamirátu, ktorý tíši dráždivý kašeľ a guajfenezínu, ktorý riedi hlien a napomáha vykašliavaniu, tiež obnovuje tvorbu ochranného filmu na sliznici dýchacích ciest, a tým chráni pred ďalším dráždením na kašeľ.

oddelovac